05 Тамыз 2021

Вакцинация

Бүгін қазақстандықтар төрт препараттың бірін таңдай алады: ресейлік "Спутник V", қытайлық "Hayat-Vax" және "CoronaVac" және қазақстандық "QazVac". Біз бұл вакциналардың қандай қарсы көрсетілімдері бар екенін талдаймыз.

"Спутник V"

Қарсы көрсетілімдерге жатады:

ауыр аллергиялық реакциялар (анафилактикалық шок, Квинкенің ісінуі),

қандай да бір компонентке жоғары сезімталдық (екпе алдында егу кабинеті дәрігері анықтайды),

жіті инфекциялық және инфекциялық емес аурулар (вакцинация сауыққаннан кейін 2-4 аптадан соң жүргізіледі),

созылмалы аурулардың өршуі (вакцинация ауру беті қайтқаннан кейін 2-4 аптадан кейін жасалуы мүмкін),

ЖРВИ, АІЖ жіті инфекциялық аурулары,

жүктілік және емшек емізу кезеңі,

18 жасқа дейін.

Вакцинаның екінші компонентін енгізуге жекелеген қарсы көрсетілімдер бар: егер біріншісін енгізгеннен кейін анафилактикалық шок, ауыр жалпыланған аллергиялық реакциялар, құрысу синдромы, 40°С-тан жоғары температура және т. б. түрінде вакцинадан кейінгі ауыр зардаптар болса.

Вакцинаны жасаушылар бауыр мен бүйректің созылмалы аурулары, эндокриндік аурулар, қалқанша безінің дисфункциясы, декомпенсация кезеңіндегі қант диабеті, гемопоэз жүйесінің ауыр аурулары, эпилепсия және орталық жүйке жүйесінің басқа аурулары, жедел коронарлық синдром, жедел цереброваскулярлық апат, жүрек тіндеріндегі қабыну процестері үшін "Спутник" вакцинациясын сақтықпен жүргізуді ұсынады.

Сонымен қатар, аутоиммунды және онкологиялық аурулары бар науқастарды вакцинациядан бұрын емдеуші дәрігердің қауіптерді мұқият тексеруі қажет.

QazVac (QazCovid-in)

"Спутник V" сияқты, қазақстандық вакцинаның бірқатар қарсы көрсетілімдері бар:

температураға қарамастан орташа және ауыр дәрежедегі жіті инфекциялық және инфекциялық емес аурулар (сауыққаннан кейін 2-4 аптадан кейін вакцинациялауға рұқсат етіледі),

QazVac вакцинасын медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта санамаланған әсер етуші затқа немесе қосымша заттардың кез келгеніне аса жоғары сезімталдық,

жіті инфекциялық және инфекциялық емес аурулар, асқыну немесе декомпенсация сатысындағы созылмалы аурулар, басқа вакциналарды алдыңғы енгізуге реакциялар немесе вакцинадан кейінгі асқынулар,

иммун тапшылығы жағдайы (бастапқы) және иммуносупрессия,

қатерлі ісіктер,

жүктілік және лактация кезеңі,

18 жасқа дейін.

Hayat-Vax SARS-CoV-2 (Vero Cell)

Қытайлық вакцина 18 жастан асқан ересектерге арналған.

Әзірлеушілер вакцинаны енгізуге мынадай қарсы көрсеткіштерді ескеруді ұсынады: вакцинаның қандай да бір компонентіне (белсенді заттарға, қосымша заттарға) немесе осы вакцинаны алдыңғы енгізуге аллергия; анамнездегі ауыр созылмалы аурулар немесе аса жоғары сезімталдық; вакцинаны бұлшықет ішіне енгізген кезде туындауы мүмкін қан кету қаупіне байланысты аурудың жоғары температурасы немесе жедел фазасы.

Вакцинаны сақтықпен қолдану керек:

тромбоциттердің төмендеуі (тромбоцитопения) немесе қанның ұюының бұзылуы сияқты қан ауруының болуы,

иммундық қорғанысты басатын ем немесе иммун тапшылығы (вакцинаға иммундық жауап азайтылуы мүмкін). Созылмалы иммун тапшылығы кезінде вакцинаны негізгі ауру шектеулі иммундық реакцияны тудыруы мүмкін болса да ұсынуға болады,

бақыланбайтын эпилепсия және басқа прогрессивті неврологиялық бұзылулар.

CoronaVac

Бұл вакцина, басқалар сияқты, 18 жастан асқан ересектерге арналған.

Вакцинаны енгізуге қарсы көрсетілімдер: вакцинаның немесе ұқсас вакциналардың кез-келген компонентіне (белсенді немесе белсенді емес ингредиенттер немесе процесте қолданылатын кез-келген материал) аллергиялық реакциялар; вакцинаға алдыңғы ауыр аллергиялық реакциялар (мысалы, анафилаксия, ангионевроздық ісіну, ентігу және т.б.); ауыр неврологиялық аурулар (мысалы, көлденең миелит, Гуилен Барре синдромы, демиелинизация аурулары және т. б.); ауыр созылмалы аурулар; жүктілік және лактация; жүйке жүйесінің ауыр аурулары.

Қытай вакцинасын жасаушылар оны денсаулық жағдайын ескере отырып, 60 жастан асқан адамдарға сақтықпен қолдануды ұсынады; өткір аурулары бар, созылмалы аурулардың өршуі, аллергия және безгегі бар науқастар; қант диабеті және құрысулар, эпилепсия, энцефалопатия, психикалық аурулар немесе отбасылық тарихы бар науқастар; тромбоцитопения немесе геморрагиялық аурулары бар пациенттер, сондай-ақ иммундық функциясы әлсіреген пациенттер (қатерлі ісіктер, нефротикалық синдром, СПИД-пен ауыратын науқастар).

Бұны білу маңызды!

Вакцинацияға ұсынылған препараттар КВИ кезінде өлім қаупін азайтады, сондай-ақ аурудың барысын жеңілдетеді.

Егер сіз соңғы он төрт күн ішінде ковид науқастарымен байланыста болсаңыз немесе осы кезеңде инфекцияның белгілері байқалса, вакцинациядан бұрын COVID-19 үшін ПТР тестін тапсыруды ұмытпаңыз.

С. Д. Асфендиярова атындағы ҚазҰМУ жұқпалы және тропикалық аурулар кафедрасының профессоры  Күләш Құрманова zakon.kz. сайтында коронавирустың "Үнді" штаммының таралуын болдырмау үшін қандай сақтық шараларын сақтау қажет екенін айтты. Профессордың айтуынша, "дельта штаммы" қан тамырларының қатты зақымдалуымен қауіпті, бұл болашақта ауыр асқынуларға әкелуі мүмкін.

Медициналық қауымдастық мүмкіндігінше барлығына вакцинацияны ұсынады. Қазір бұл елімізді ауқымды қайта пандемиядан қорғаудың жалғыз тәсілі.